NOWOŚĆ Przemysły kreatywne - CERAMIKA

NOWOŚĆ Przemysły kreatywne - CERAMIKA

16kwi2025

NOWOŚĆ w ofercie malborskiej Filii Wyższej Szkoły Gospodarki

Przemysły Kreatywne

CERAMIKA

Prezentujemy nowy kierunek studiów podyplomowych, którego głównym celem jest praktyczne kształtowanie umiejętności tworzenia różnych form ceramicznych – zarówno artystycznych, jak i użytkowych.

To propozycja dla osób, które chcą rozwijać swoje kompetencje w obszarze technicznym, artystycznym i przedsiębiorczym. Program przeznaczony jest dla:

  • osób z podstawowym doświadczeniem w pracy z gliną, które chcą pogłębić swoją wiedzę;
  • twórców dążących do doskonalenia warsztatu ceramicznego;
  • specjalistów z branż kreatywnych (projektowanie wnętrz, wzornictwo, sztuka użytkowa), planujących świadome włączenie ceramiki do swojej praktyki zawodowej;
  • osób zamierzających założyć własną pracownię ceramiczną lub rozwinąć już istniejącą działalność. Za realizację programu odpowiadają doświadczeni ceramicy-praktycy oraz specjaliści z zakresu prawa, przedsiębiorczości i historii ceramiki.

Poznaj naszych wykładowców:

Natalia Urbaniak – artystka graficzka, ceramiczka. Jest absolwentką Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Warszawskiej ze specjalnością projektowania graficznego i przygotowania do druku. Przez ponad 16 lat była związana z grupą mediową AGORA S.A., zajmując m.in.stanowisko dyrektora artystycznego miesięczników Avanti i Smart. Jest autorką i ilustratorką 21 książek dla dzieci (Wydawnictwo Foksal). Stale współpracuje z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Jest srebrną laureatką Międzynarodowego Konkursu Graficznego Vidical – wystawa zbiorowa w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Swoją pasję do grafiki i ceramiki połączyła w wygranym konkursie na projekt garnituru Pułaski dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów – wdrożenie do produkcji w 2019 r. Związana z gliną od ponad 20 lat. Od 5 lat prowadzi Pracownię Ceramiki i Rzeźby w warszawskim Domu Kultury Praga – „TU Praga”, a od 3 lat działa we własnej przestrzeni Z10.STUDIO. Pasjonatka ceramiki i kultury Japonii, projektowania i technik graficznych – zarówno na papierze, jak i ceramice. Podczas studiów poprowadzi zajęcia z technik japońskich oraz z technik graficznych w zdobieniu ceramiki.

Justyna Skowyrska - Górska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (malarstwo, ceramika). Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w pracowni malarstwa prof. Mariana Czapli w 2006 roku. Aneks do dyplomu z ceramiki wykonała w pracowni prof. Teresy Platy - Nowińskiej. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i kilkanaście zbiorowych – zarówno ceramiki użytkowej, dekoracyjnej, jak i malarstwa. Ceramiką zajmuje się od ponad 20 lat, a od 18 lat prowadzi kursy, warsztaty i szkolenia ceramiczne. Zarządza pracownią ceramiki w ośrodku szkoleniowym Stowarzyszenia „Akademia Łucznica”, w którym w latach 2016–2020 pełniła funkcję prezesa. Od kilku lat współpracuje z Narodowym Centrum Kultury w ramach Letniej Akademii Rękodzieła. Podczas studiów poprowadzi m.in. zajęcia z technologii i podstaw ceramiki.

Anna Necel - Kruppa – artystka ceramiczka, edukatorka artystyczna, animatorka kultury i historyczka sztuki. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie (specjalizacja Formy Użytkowe: Ceramika) oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Ochrona Dóbr Kultury, specjalizacja: muzealnictwo oraz historia sztuki i zabytkoznawstwo). W latach 2006–2017 mieszkała i tworzyła w Irlandii, gdzie ukończyła m.in. kursy Train the Trainer i Community Arts in Practice. W latach 2018–2020 ukończyła studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego. Jest laureatką licznych stypendiów w Irlandii, jak i w Polsce – m.in. Artist in School Scheme (hrabstwo Laoise, Kildare) oraz Arts in Education Residency Bursary Award (hrabstwo Kildare). Jest finalistką i laureatką wielu konkursów, m.in. Biennale Małej Formy Ceramicznej czy „Kobiecy obraz morza”, organizowanego przez Instytut Oceanologii PAN we współpracy z Goyki 3 Art Inkubatorem w Sopocie.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w Chmielnie u Neclów, a także u zagranicznych artystów, m.in. u Michala Machera w Irlandii. Odbyła również tygodniową rezydencję artystyczną w Hiszpanii we współpracy z Arte&co – Estrella los Arcos Collage Open Art. Podczas studiów poprowadzi m.in. zajęcia z technik formowania, projektowania i kształtowania ceramiki.

Beata Grudziecka – ceramiczka, muzealniczka, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego oraz podyplomowych studiów z zakresu muzealnictwa i ochrony zbiorów na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Dwukrotna "Mistrzyni Tradycji" w programie MKiDN, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla twórców kultury, dwukrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Ambasadorka Kultury Pomorza. Brała udział w wielu warsztatach rzemieślniczych, m.in. w De Koninklijke Porceleyne Fles w Delft, w studiu Plateelschilderen w Goudzie, a także w warsztatach Masterclass Delfts Blauw Schilderen w Heinen Delfts Blauw w Amsterdamie. Ma na swoim koncie dwie autorskie wystawy oraz udział w czterech wystawach zbiorowych. Była finalistką II Ogólnopolskiego Biennale Małej Formy Ceramicznej. Jest autorką artykułów popularnonaukowych o ceramice, a także autorką pierwszej polskiej strony internetowej o holenderskich flizach. Od 2023 roku współpracuje z magazynem branżowym Szkło i Ceramika.

Od 2020 roku prowadzi szkolenia specjalistyczne dla ceramików we własnej pracowni Ceramika Malborska, a także w Akademii Łucznica. Poza wytwarzaniem ceramiki zajmuje się również renowacją oraz rekonstrukcją – głównie fliz holenderskich i fajansu pomorskiego. Podczas kursu prowadzi zajęcia m.in. z ceramiki ludowej oraz z technik zdobienia ceramiki.

Kinga Kosacz - Drozdek – artystka rzeźbiarka. Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2007 roku uzyskała dyplom magistra sztuki w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego, z aneksem w Pracowni Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich pod kierunkiem prof. Ludmiły Ostrogórskiej. Przez ponad dekadę związana była z Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym jako nauczycielka rzeźby.
W swojej twórczości koncentruje się na rzeźbie portretowej, analizując emocje i kontrasty między idealizacją a rzeczywistością. Tworzy pomniki, tablice pamiątkowe oraz rzeźby sakralne. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, Fabryce Sztuk w Tczewie, BWA Galerii Sztuki w Olsztynie oraz w warszawskiej Galerii ToTuart. Wielokrotnie uczestniczyła w „Salonach Elbląskich” oraz biennale rzeźby i ceramiki. Otrzymała stypendium kulturalne Marszałka Województwa Pomorskiego oraz stypendium kulturalne miasta Elbląga. Tworząc, nieustannie eksploruje potencjał ceramiki – materii o pradawnych korzeniach, a jednocześnie wciąż nieprzewidywalnej i inspirującej.
Podczas studiów poprowadzi zajęcia z rzeźby anatomicznej.

Bogusława Karpińska - Głowacka – doktor nauk prawnych w zakresie prawa i prawa karnego. Absolwentka Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa w Warszawie. Jest wykładowcą akademickim oraz promotorem i recenzentem wielu prac licencjackich i magisterskich. Autorka monografii oraz licznych artykułów naukowych na temat praw dzieci. Recenzent Kortowskiego Przeglądu Prawniczego. Prowadzi własną Kancelarię Radcy Prawnego, a także udziela porad prawnych w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Jest również mediatorem sądowym.

 

 

Barbara Pospieszna – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce. Jest absolwentką Instytutu Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie ukończyła dwie specjalizacje – z konserwatorstwa architektury oraz zabytkoznawstwa ceramiki i szkła. Jest dyplomowanym kustoszem i opiekunem kolekcji ceramiki i szkła w Muzeum Zamkowym w Malborku. Pełniła funkcję rzeczoznawcy MKiDN w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie rzemiosła artystycznego, w tym ceramiki i sztuki użytkowej. Jest autorką wielu monografii i artykułów naukowych z zakresu ceramiki i rzemiosła.

Od 2004 roku związana naukowo z UMK, gdzie wykładała m.in. Zabytkoznawstwo ceramiki i szkła na Wydziale Sztuk Pięknych, Zabytkoznawstwo ceramiki na Podyplomowym Studium Muzealniczym, a obecnie jest wykładowczynią na Podyplomowych Studiach Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego w zakresie budowli świeckich i sakralnych.

Pełny opis studiów podyplomowych Przemysły Kreatywne - CERAMIKA znajduje się na stronie z NASZĄ OFERTĄ 

Zapraszamy do REKRUTACJI ON-LINE

Aktualności

KONTAKT

Kolegium Nauk Stosowanych
ul. Sikorskiego 45
82- 200 Malbork
Tel. (055) 272 56 27
Tel. / fax (055) 272 21 97
dziekanatwsg@byd.pl

Newsletter

Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje

PARTNERZY WSPÓLNIE TWORZYMY JAKOŚĆ

  • Jabil
  • Otlewski
  • Forest
  • Meler
  • Lester Holding
  • Flex
  • Polski Cukier
  • Browar Gościszewo
  • Alma Color
  • ZGKiM
  • Prino-Plast
© 2025 Wyższa Szkoła Gospodarki